"SANALY urpaq" клубының мүшелері мен Студенттік Парламент "кәмелетке толмағандардың құқықтары мен міндеттері"тақырыбында дөңгелек үстел өткізді. Дөңгелек үстелдің басты мақсаты колледж студенттеріне құқықтық білім беру және жалпы сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың алдын алу болды.
Дөңгелек үстел барысында Қазақстанда сыбайлас жемқорлықтың пайда болуының негізгі себептері; осы қоғамдық зұлымдыққа қарсы күрестегі шет елдердің тәжірибесі; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың алдын алу және алдын алу әдістері мен тетіктері талқыланды.
Студенттердің пікірінше қазіргі уақытта Қазақстанда сыбайлас жемқорлықтың туындауының ең өзекті себептері:
- бюрократия;
- халықтың, оның ішінде мемлекеттік сектор қызметшілерінің құқықтық мәдениетінің төмен деңгейі;
- мемлекеттік механизмнің ашықтығы, нақты сөз және баспасөз бостандығының болмауы;
- азаматтардың мінез-құлқының сыбайлас жемқорлыққа қарсы моделін қалыптастыру бойынша кешенді және мақсатты ақпараттық жұмыстың болмауы;
- мемлекеттік қызметшілердің жекелеген санаттарына еңбекақы төлеудің және мемлекеттік қызметтегі әлеуметтік кепілдіктердің жеткіліксіз деңгейі;
- сыбайлас жемқорлық қылмыстары үшін жазаның жеткіліксіз шаралары, сот шешімдеріне ықпал ету мүмкіндігі.
өкілеттіктер.

• 02 ноя, 2023