2021 жылдың 22 сәуірінде жалпы білім беру пәндері апталығы аясында химия және биология мұғалімі-Мулярчик Т.А. онлайн форматта "Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару"мамандығы бойынша ОП-120 тобында ашық сабақ өткізді.

Сабақтың тақырыбы: "Көмірсулар. Моносахаридтер". Сабақтың түрі - жаңа материалды зерттеу. Сабақтың негізгі міндеттері: органикалық қосылыстар туралы білім жүйесін кеңейту және тереңдету; студенттерді көмірсулардың негізгі топтарымен және олардың организмдердің тіршілігі үшін маңыздылығымен таныстыру; бақылау және салыстыру, себеп-салдарлық байланыстарды анықтау, ең бастысын бөліп көрсету; өз денсаулығына ұқыпты қарауға тәрбиелеу болып табылады.

Сабақ көмірсуларды, олардың құрылымының ерекшеліктерін, қасиеттерінің құрылымға тәуелділігін зерттеуге арналған. Глюкозаның химиялық қасиеттеріне сипаттама берілген. Функционалды топтардың көмірсулардың қасиеттеріне әсері қарастырылады. Көмірсулардың биологиялық рөлі және оларды қолдану саласы түсіндірілді.

Сабақ эвристикалық, түсіндірме-иллюстрациялық және эксперименттік оқыту әдістерін қолдана отырып, іс-әрекетті оқыту технологиясына негізделген. Сабақта компьютерлік орта белсенді қолданылды (тақырыпты таныстыру, иллюстрациялар, өз бетінше оқуға арналған тапсырмалар). Бұл материалдардың мақсаты-үлкен көрнекілік пен дәлелдеуді қамтамасыз ету. Тапсырмалар себеп-салдарлық байланыстардың сәйкестігін анықтауға болатындай етіп тұжырымдалған: құрамы → құрылымы → қасиеттері.

Ұсынылып отырған белсенділікке негізделген оқыту жүйесі оқушылардың танымдық дербестігін мақсатты түрде дамытуға мүмкіндік берді, өйткені оқу процесінде пән бойынша нақты білімдер ғана емес, оларды тиімді игеру мен қолдану құралдары туралы білімдер де меңгеріледі. Оқушылардың сабақта белсенді іс-әрекетке барынша тартылуы және ұсынылған материалдардың әртүрлілігі студенттермен өзара түсіністік қарым-қатынасын орнатуға және оқуға деген жағымды эмоционалды қатынасты құруға мүмкіндік берді. Сабақтағы жұмыс  негізгі дағдыларды – оқу қабілетін қалыптастыруға бағытталды.

• 23 апр, 2021