"Жоғары электроника және коммуникациялар колледжі" ШЖҚ КМК-ның студенттері 26.11.2020 күні "Қазақстанды ядролық қарусыз мемлекетке айналдырудағы Тұңғыш Президент – Елбасының рөлі"  атты онлайн конференцияға қатысты. Конференция барысында біздің студенттер 1949 жылдың 29 тамызында Семей қаласының маңындағы сынақ полигонында алғашқы атомдық жарылыс жасалғанын еске алды. Ядролық қарудың соңғы сынағы 1989 жылы полигонда өтті. Ал 1991 жылы Қазақстан Президенті Нұрсұлтан Назарбаев өзінің Жарлығымен біржақты тәртіппен әлемдегі ең ірі ядролық сынақ полигондарының бірін біржола жапты. Семей ядролық сынақ полигонының жабылған күні - 29 тамыз, 18 жылдан кейін БҰҰ Бас Ассамблеясының сессиясында арнайы қарармен жарияланды. Тұңғыш Президент - Елбасы Н.Ә. Назарбаев өзінің ядролық тақырыпқа арналған мақалаларының бірінде әлемдегі қазіргі жағдайды былай деп сипаттады: "Бақытымызға орай, әлем бүгінде ядролық қақтығыстар алаңы болып табылмайды". Бірақ бұл елеулі қарама-қайшылықтардың көрінісі. Бұл қарама-қайшылықтарды шешу бірнеше шешім қабылдаушылардың қолында. Мемлекет басшыларының қолында, олардың әрқайсысы бөлінген атомның бәрімізді бөліп жібермеуі үшін жауапкершіліктің бір бөлігін алады. Халықаралық ядролық сынақтарға қарсы іс-қимыл күні болып жарияланды.

«Ақылды шешім» фильмін түсіністікпен қарау Елбасының әлемдегі төртінші ядролық арсеналдан бас тартып, КСРО ядролық қаруының 2/3 бөлігі өткізілген Семей полигонын жабу туралы тағдырлы шешімі туралы баяндайды. Сондай-ақ, фильмде Арал теңізін жаңғырту жұмыстары туралы айтылады.

Конференцияны қорытындылай келе, Қазақстанда, басқа мемлекеттердегідей, жалғыз мақсат-келесі ұрпаққа қауіпсіз және ядросыз әлем қалдыру деп айтуға болады.

• 27 ноя, 2020